Kojarzony przede wszystkim z chorobami płuc, jest specjalistą od całego układu oddechowego. Pulmonologia skupia się zarówno na profilaktyce jak i diagnostyce chorób narządów takich jak jama nosowa, krtań, gardło, tchawica oraz oczywiście oskrzela i płuca.
Kiedy należy udać się na wizytę do pulmonologa?
Sprawny układ oddechowy jest filarem utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Obecnie, jesteśmy narażeni na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak smog, bakterie czy wirusy, dlatego ze wsparciem przychodzi pulmonolog. Pabianice w Centrum Medycznym ANMED oferują specjalistyczne usługi, dzięki którym uporasz się z chorobami układu oddechowego.
Warto udać się na konsultacje, ponieważ niektóre z objawów, wskazują problemy, wymagające pilnego leczenia. O schorzeniach pulmonologicznych mogą świadczyć m.in. długo utrzymujący się kaszel lub chrypka, trudności w oddychaniu i duszności, zaburzenia oddechu podczas snu, czy ból w klatce piersiowej. Jeśli objawy są nagłe i silne, może to oznaczać ostrą niewydolność, która wymaga natychmiastowego wsparcia medycznego. Problemy układu oddechowego dotyczą zarówno dorosłych jak i dzieci. Do wizyty powinny nas skłonić również alergie, które mogą być pośrednią przyczyną np. astmy. Jeśli jakiekolwiek objawy wydają się niepokojące, dobry pulmonolog Pabianice jest obowiązkowym kierunkiem.
Przebieg wizyty u pulmonologa
Pierwsza konsultacja z lekarzem, polega na szczegółowym wywiadzie, w którym zostają zebrane dane na temat przebytych chorób, zażywanych lekach, warunkach pracy i życia codziennego. Podstawowym badaniem, jakie wykonuje pulmonolog łódzkie, jest spirometria – czyli, procedura pomiarowa, która pomaga ocenić pojemność oraz pracę płuc podczas wdechu i wydechu. Dla postawienia jak najlepszej diagnozy, wykonywane są dodatkowe badania, takie jak USG płuc, RTG klatki piersiowej, rezonans magnetyczny czy testy wziewne prowokacyjne, które ułatwiają odnalezienie szkodliwych czynników, wpływających na zdrowie. Wykonanie szczegółowych badań oraz przeprowadzony wywiad, pozwalają na zdiagnozowanie pacjenta i wdrożenie leczenia.