REKLAMA

Stomatolog i dentysta – czym się różnią?

Stomatolog i dentysta – czym się różnią?

Terminy „dentysta” i „stomatolog” zwykle używane są wymiennie. Przyjęło się, że oba opisują po prostu lekarza specjalizującego się w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości związanych z naszą jamą ustną. Czy rzeczywiście określenia te możemy stosować naprzemiennie? Okazuje się, że wbrew pozorom słowa te nieco się od siebie różnią. Czym więc dokładnie zajmuje się dentysta, a czym stomatolog?

Czym różni się dentysta od stomatolog?

Słowo stomatologia pochodzi oryginalnie z języka greckiego. Łączy ze sobą greckie „stoma”, czyli usta, oraz „logia”, słowo oznaczające naukę. Stomatolog jest więc specem w dziedzinie nauki o całej jamie ustnej. Będzie potrafił pomóc nam w przypadku chorób nie tylko zębów, ale również języka, błony śluzowej, a nawet szczęki czy żuchwy. Dentystyka swoje źródła znajduje tymczasem w łacińskim „dens” oznaczającym ząb, co wskazywałoby na to, że dentysta to osoba specjalizująca się ściśle w tematyce leczenia zębów. Chociaż takie rozróżnienie przez dłuższy czas funkcjonowało w języku polskim, to w 1996 zaszła pierwsza znacząca zmiana. Do tego momentu powszechnie funkcjonowało nazewnictwo lekarz dentysta, jednak na chwilę przed wejściem w XXI postanowiono na zmienienie oficjalnej nazwy profesji na lekarz stomatolog.

Powody tej zmiany nie są szczególnie jasne – być może chodziło o poszerzenie ram ekspertyzy lekarzy działający w tym odłamie medycyny, tak, aby kogoś, kto wykonuje operację rekonstrukcji szczęki nie nazywać omyłkowo dentystą. W końcu stomatologia jest pojęciem szerszym, zawierającym w sobie również dentystykę. Nazwa ta funkcjonowała do 2002 roku – kandydat pragnący podążać tą ścieżką kariery udawał się na studia stomatologiczne, po których otrzymywał tytuł lekarza stomatologa. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2002 roku ponownie nastąpiła zmiana w oficjalnym nazewnictwie: chociaż nazwa kierunku studiów pozostawała ta sama, to osoba, która je skończyła otrzymywała teraz tytuł lekarza dentysty.

Wizyta u dentysty czy stomatologa?

Różnica między oba terminami przez wszystkie te postępujące w krótkim czasie zmiany właściwie się zatarła. Jedynym, co współcześnie odróżnia stomatologa od dentysty na szczeblu oficjalnym jest więc rok ukończenia studiów: osoby, które dokonały tego przed 2002 rokiem mają tytuł lekarza stomatologa, a osoby, które skończyły studia później na dyplomie mają tytuł lekarza dentysty.

Jeśli szukasz więc kogoś, kto w Łodzi pomoże Ci z bólem zęba, nie ważne, czy w wyszukiwarkę wpiszesz hasło „dentysta” czy „stomatolog Łódź”, w obu przypadkach z pewnością znajdziesz wykwalifikowanego profesjonalistę, który pomoże Ci poradzić sobie z uciążliwymi problemami z jamą ustną. Dzisiaj specjalistów znaleźć można na każdym kroku – w naszym mieście funkcjonuje choćby stomatolog Retkinia Łódź czy stomatolog dąbrowa Łódź. Nieważne, czy interesuje Cię stomatolog Retkinia lub Bałuty czy dentysta Widzew bądź Górna – i jeden, i drugi lekarz pomoże w przypadku dowolnej dolegliwości jamy ustnej.

Stomatolog i dentysta w innych krajach

Nieco inaczej wygląda ta różnica w innych krajach. Na zachodzie, choćby w Wielkiej Brytanii, formalny podział na dentystę i stomatologa wciąż funkcjonuje. Tam osoba, której dolegliwość tyczy się wyłącznie zęba – ma problem z próchnicą lub zauważyła u siebie występowanie stanu zapalnego – uda się do dentysty, która zajmuje się wyłącznie chorobami zębów. Dolegliwości innych części jamy ustnej będą natomiast leczone u stomatologa. W Polsce zarówno dentysta, jak i stomatolog pomoże nam w przypadku obu rodzajów problemów.

Czytaj także